Dołącz do czytelników
Brak wyników

Technologie w budownictwie

1 lipca 2019

NR 11 (Czerwiec 2019)

Ciepły montaż – zasady i korzyści

177

Ciepły montaż to technologia, która zapewnia dużo większą szczelność i trwałość montażu niż tradycyjny montaż stolarki otworowej. Sprawdzi się w przypadku budowy domów i mieszkań energooszczędnych.

Nowoczesne domy i okna od sprawdzonych dostawców, takich jak firma Awilux, są coraz cieplejsze. Zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami, stolarka okienna musi spełniać normę dotyczącą współczynnika przenikania ciepła Uw na poziomie 1,1 W/(m2×K), a energooszczędna i pasywna – nawet poniżej 0,8 W/(m2×K). Coraz częściej spotykamy profile docieplone wkładkami termicznymi oraz potrójne szyby. Wszystkie dostępne w ofercie firmy Awilux nowoczesne okna wyposażone są w szyby niskoemisyjne wypełnione mieszanką argonu i powietrza oraz w ciepłą ramkę dystansową. By jednak cały dom spełniał surowe wymagania dotyczące energooszczędności, należy zdecydować się także na ciepły montaż stolarki. Montaż okien tradycyjnym sposobem sprawi, że znacząco pogorszymy parametry łączenia okna z murem, co przełoży się na straty energii dla całego domu.

W ciepłym montażu liczą się sposób osadzenia ościeżnic i ich właściwe uszczelnienie. W tradycyjnym montażu – tylko na pianę i blachy – istnieje ryzyko zawilgocenia połączenia, co nie tylko wpływa na straty energii, ale również może doprowadzić do powstania pleśni i grzybów. Ciepły montaż pozwala zachować najwyższe parametry nowoczesnych i energooszczędnych okien.

W przypadku ciepłego montażu, poza tradycyjnymi piankami montażowymi, okno jest dodatkowo zabezpieczone foliami. Od zewnętrznej strony montujemy folię paroprzepuszczalną, która wyprowadza wilgoć z przestrzeni między oknem a murem, natomiast od wewnątrz znajduje się folia paroszczelna, która sprawia, że naturalna wilgoć wytworzona w domu podczas codziennych aktywności nie przedostaje się do przestrzeni międzyokiennej. Dzięki temu uszczelnienie pozostaje suche. 

Coraz częściej stosuje się tzw. taśmę rozprężną, która eliminuje konieczność stosowania pianek montażowych. Posiada ona właściwości uszczelniające, a także ma funkcję paroszczelną i paroizolacyjną. Zastosowanie taśmy rozprężnej zdecydowanie przyspiesza montaż okien, bo zamiast klejenia taśm z obu stron profilu i muru stosujemy tylko jeden produkt. Taśmę taką nakleja się wzdłuż boku ościeżnicy przed zamontowaniem okna w otworze.

Rodzaje montażu

Ciepły montaż spełnia podstawowe zasady prawidłowego montażu. Gwarantuje on, że warstwa wewnętrzna jest szczelna, a zewnętrzna paroprzepuszczalna. Dzięki temu umieszczony pomiędzy nimi element uszczelniający zachowuje odpowiednie parametry i pozostaje suchy.

Montaż warstwowy, czyli ciepły, polega na utrzymaniu w warstwie izolacji stałej wilgotności. Musi być wykonany bardzo starannie, najlepiej przez wykwalifikowane ekipy montażowe, wymaga bowiem dużej dokładności i staranności wykonania. Właściwy montaż gwarantuje optymalne połączenie okna ze ścianą i stworzenie idealnych warunków wewnątrz budynku. Jest to najczęściej zalecany przez fachowców z firmy Awilux sposób montażu, który należy wykonać kompleksowo w przypadku wszystkich okien w danym obiekcie.

 Uszczelnienie wewnętrzne taśmą paroszczelną chroni warstwę izolacji termicznej przed przenikaniem do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Środkowa warstwa pełni funkcję izolatora termicznego i akustycznego, natomiast uszczelnienie zewnętrzne taśmą paroprzepuszczalną zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz warstwy środkowej i jednocześnie umożliwia odprowadzenie jej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Nowoczesnego Budownictwa"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy