Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne rozwiązania

19 września 2019

NR 12 (Sierpień 2019)

Beton architektoniczny i jego pochodne do wnętrz

126

Historia betonu jest niemal tak stara, jak historia ludzkości. Wystarczy przywołać starożytne budowle z Galilei, chaty rybackie odkryte w Serbii czy choćby zapiski rzymskiego architekta Witruwiusza. Znany jako sztuczny kamień – choć zdecydowanie różny od dzisiejszego – beton „od zawsze” był materiałem budowlanym. Nie będzie to jednak artykuł o historii tego materiału, lecz o zastosowaniu jego jak najbardziej współczesnych odmian.

Obecnie beton jest bez wątpienia najbardziej popularnym i najpowszechniej dostępnym materiałem budowlanym. Powstaje ze zmieszania cementowego spoiwa, tzw. wypełniacza (kruszywa) oraz wody. Oczywiście w jego skład mogą wchodzić także dodatkowe domieszki, które służą do otrzymania oczekiwanych parametrów technicznych. Zdecydowanie stanowi podstawę w tradycyjnym budownictwie. Jest dostępny na szeroką skalę niemal w każdym sklepie budowlanym i trudno dziś wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę bez zastosowania betonu. 
Coraz większą popularnością cieszy się tzw. beton towarowy. To specjalna mieszanka, która „przybywa” na plac budowy już w stanie gotowym. Najczęściej stosowany jest do wylewania fundamentów. Na budowę dociera specjalnymi pojazdami w formie bezpośrednio przygotowanej do użycia. Tym samym pozwala zaoszczędzić czas, który normalnie konieczny byłby na jego przygotowanie. 
Czymś innym jest beton w postaci stałej, a więc tzw. bloczki betonowe, które również mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są na budowie m.in. przy tworzeniu ścian fundamentowych i piwnicznych czy podmurówek.

Beton C16/20 – współczesna wersja tradycyjnego B20

Na placach budowy najczęściej stosowany jest beton tradycyjnie określany jako B20. Jest to najbardziej uniwersalna klasa betonu. Wachlarz jego zastosowań jest naprawdę imponujący. Służy do wykonania tak fundamentów, ścian, słupów, nadproży i wieńców, jak również stropów. Wykorzystywany jest również do wylewania schodów, tarasów i balkonów. Jest to gotowy beton w workach o wysokiej klasie wytrzymałości i stosunkowo niskiej cenie, który można wykorzystać niemal na każdym etapie budowy domu. Beton i cement B20 mają gęstość w suchym stanie od 2 do 2,6 tysięcy kilogramów na metr sześcienny. Po 28 dniach dojrzewania materiał ten przechodzi próbę ściskania 20 MPa. 
Dla starej klasy B20 obecnie stosuje się oznaczenie C16/20. Gdzie C jest oznaczeniem betonu zwykłego, 16 oznacza wytrzymałość min. 16 MPa na próbkach walcowych, a 20 wytrzymałość min. 20 MPa na sześciennych. Zastosowanie tej mieszaniny warunkują czynniki zewnętrzne i środowisko, w którym będzie znajdował się dany element jak i obciążenia jakim będzie podlegał. Jednak z reguły o jego zastosowaniu decyduje konstruktor, który dzięki swoim wyliczeniom i znajomości norm wskazuje, gdzie najlepiej zastosować beton B20 (C16/20). 

Beton architektoniczny

Zupełnie inną grupę produktów stanowi beton architektoniczny. Trwały, odporny na warunki pogodowe i na korozję. Dzięki zróżnicowaniu barw oraz faktur jest idealny do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach obiektów. 
Klienci coraz częściej sięgają po ten rodzaj wystroju wnętrza. Nadaje on pomieszczeniom niepowtarzalny, industrialny charakter, który w naturalny sposób podkreśla materiał, z jakiego najczęściej wykonywana jest konstrukcja budynków. Odcisk szalunkowy staje się dekoracją wnętrza, a nie elementem, który należy zamaskować tynkiem.
Jakość betonu architektonicznego kształtowana jest na każdym etapie jego produkcji. Dlatego niezwykle istotna jest tu rola architektów i konstruktorów, którzy możliwie jak najdokładniej opisują wymagania dla elementów, które mają powstać z betonu. 
W samym procesie powstawania betonu liczy się przygotowanie deskowań, czyli montaż szalunku. Duże znaczenie mają roboty zbrojarskie. Beton architektoniczny może być zbrojony prętami stalowymi, przy czym jakość tych prac również ma wpływ na wygląd elementów. Ostatni etap to betonowanie i tu nie można sobie pozwolić na żadne błędy i odstępstwa od zasad.
To, jaki będzie efekt końcowy, zależy od składu, ale również od właściwego transportu (w betonomieszarkach samochodowych) i odpowiedniego rozładunku betonu architektonicznego. Jakiekolwiek błędy w tych etapach lub odstępstwa od projektu architekta, wpłynąć mogą zdecydowanie na ostateczny kształt prac. 
Deskowania powinny być wykonane z zastosowaniem środków antyadhezyjnych, które ułatwią rozszalowanie oraz w taki sposób, by uzyskać zaprojektowaną fakturę, a ponadto – szczelne, aby zapobiec wszelkim wyciekom i odsączaniu wody z betonu.
Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Wykonawca, którego wybieramy, powinien być doświadczony w realizacjach tego typu i powinien korzystać z wysokiej jakości deskowań. Dostawca betonu powinien natomiast posiadać komputerowy system ważenia oraz oczywiście legalizację posiadanych wag. Istotne jest także uzyskanie informacji, według jakiej normy produkowany jest beton architektoniczny oraz czy wybrany dostawca posiada certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji.

Beton architektoniczny we wnętrzach 

Coraz częściej wybór betonu we wnętrzach jest kwestią przemyślanego planu aranżacji mieszkania. Jest on na tyle charakterystyczny, że trzeba go wykonać w oparciu o odpowiedni projekt, jak i zlecić jego realizację wykwalifikowanemu wykonawcy. Płytki klinkierowe, kamienne płyty, drewnopodobne panele są materiałami obcymi w nowoczesnym budownictwie. Czemu więc dekorować wnętrza elementami, których na próżno szukać w strukturze budynku, w którym żyjemy?
Beton architektoniczny to idealne i naturalne rozwiązanie na urządzenie mieszkania w nowoczesnym stylu. Aranżacje wykonane z jego wykorzystaniem cechują się niebagatelnym wyglądem, estetyką i wyjątkowością, zwłaszcza w zestawieniu z wnętrzem wykonanym przy użyciu tradycyjnych materiałów. Niegdyś kojarzony tylko z placem budowy, potem z wystrojem ekstrawaganckich, industrialnych, loftowych i nietuzinkowych lokali gastronomicznych czy biur, dziś wkracza szturmem do domów. Bez wątpienia cechuje się prostotą i minimalizmem. Przy odpowiednim zastosowaniu może jednak kreować ciepłe i bogate wnętrza. Wszystko zależy od pomysłu projektanta wnętrz, otwartości klienta i jego poczucia smaku. Wystarczy zastosować proste triki w postaci miękkich materiałów, kolorowe sofy, barwne poduszki i koce dla kontrastu i przełamania nieco twardej konstrukcji betonowych ścian. 

Jaki beton wybierać na ściany? 

Najczęściej do przygotowania projektu wnętrz w domach, stosuje się gotowe płyty – panele, wykonane z betonu architektonicznego (wysokiej klasy C35/C45). Występują one w różnych wymiarach, przy czym najpopularniejszy z nich to 50 cm × 100 cm. Do standardowych rozmiarów należą także płyty o rozmiarach 60 × 60 cm, 90 × 60 cm oraz 120 × 60 cm. Różnią się również kolorem. Dzięki zastosowaniu specjalnych pigmentów, na rynku dostępne są płyty białe, czarne, szare, kremowe czy też antracytowe oraz w kolorze ceglastej czerwieni. Ponadto panele posiadają charakterystyczne powierzchnie – jedne wyraźne pory, inne konkretne wzory np. imitujące deski, bądź też są całkowicie gładkie. Szeroka gama barw, faktur i wielkości sprawia, że każdy klient powinien być zadowolony i usatysfakcjonowany. Formaty dostępnych płyt umożliwiają natomiast projektowanie całkowicie wyjątkowych dekoracji ściennych. Możliwe jest zaprojektowanie mozaiki składającej się z kwadratów lub też efektu 3D z heksagonalnych kształtów. Co istotne i warte podkreślenia, panele nie tylko nadają pomieszczeniom unikalny charakter, ale też izolują i wyciszają ściany. Dzięki temu, że można je impregnować, świetnie nadają się do instalacji w miejscach o podwyższonej wilgotności, np. w kuchni lub w łazience.

Beton we wnętrzu, ale czy tylko na ścianach?

Beton architektoniczny nadaje się do różnych pomieszczeń. Może pokrywać ścianę wiodącą w salonie, przyciągać wzrok i zachwycać wzornictwem czy kolorystyką. Można go wykorzystać w sypialni, zdobiąc ścianę u wezgłowia łóżka i odpowiednio ją oświetlając np. tzw. cotton balls bądź ledowymi lampkami punktowymi. Można go również zastosować w łazience, gdzie z powodzeniem zastąpi powszechnie stosowane płytki ceramiczne. Wykorzystuje się go również na podłogi, zwłaszcza w otwartych przestrzeniach. Stanowi znakomity łącznik np. pomiędzy otwartą kuchnią a salonem.
To nie wszystkie zastosowania betonu architektonicznego. Po odpowiedniej impregnacji może zostać użyty w altanie bądź na balkonie tworząc ściankę pod np. dekorację bujną roślinnością doniczkową. Używany jest również jako materiał do wykonania kuchennych blatów, wysp i półwyspów. Płyta z betonu architektonicznego jest gładka, jej powierzchnia jest odporna na zarysowania, a co za tym idzie – nie wdziera się w nią tłuszcz, brud i inne zanieczyszczenia spotykane na co dzień w kuchni. 
 


Z czym zestawiać beton architektoniczny?

Wprowadzając do wnętrza beton architektoniczny nie unikniemy surowości. W tym tkwi jednak także jego urok i piękno – w prostocie formy, ale i w lekkim oziębieniu klimatu wnętrza. Jak więc je ożywić, by stworzyć interesującą i nieprzytłaczającą, ale oczywiście funkcjonalną przestrzeń? Zgodnie z popularnym trendem industrialnym warto zastosować wspomniane wcześniej oświetlenie LED. Ponadto można pokusić się o użycie szklanych i metalowych dodatków. Ciepła dodadzą kolorowe tekstylia oraz drewno. Wprowadzić możemy szerszą paletę barw wykorzystując np. motywy kwiatowe lub wybrać jeden zdecydowany, intensywny akcent kolorystyczny. Świetnie sprawdzają się zielone rośliny doniczkowe, które w połączeniu z betonem tworzą tzw. „urban jungle”. Beton dekoracyjny często wykorzystuje się również do wykończenia obudowy kominka. Połączenie chłodu z jasnym, ciepłym ogniem, daje w okresie jesienno-zimowym bardzo ciekawe efekty wizualne. 
Co ważne, beton architektoniczny sprawdzi się znakomicie zarówno w domach o dużej powierzchni, jak i w niewielkich, blokowych mieszkaniach. Bez wątpienia należy pamiętać o tym, iż prostota betonu nie lubi skomplikowanych form. Dlatego też stosowane w takim wnętrzu meble, obrazy czy inne dodatki, także powinny być proste i lekkie. Dla osób, które boją się wprowadzić beton na większe powierzchnie we wnętrzu (np. na ściany czy na podłogi), dobrym rozwiązaniem są betonowe akcenty np. w postaci stolika na taras. Na rynku znaleźć można obecnie regały, komody, fotele, stoły, stoliki kawowe, a także sofy wykonane z betonu. Dostępne są na coraz szersza skalę akcesoria dekoracyjne oraz wyposażenie łazienek i kuchni (głównie jednak na zamówienie u wybranych producentów). Betonowe meble,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Nowoczesnego Budownictwa"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy