Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne rozwiązania

19 września 2019

NR 12 (Sierpień 2019)

Okno to już nie okno!

117

Chyba nawet autorzy literatury i filmów science fiction nie spodziewali się, że w XXI wieku okna i drzwi będą miały przypisanych tak wiele nowych funkcji. Ewoluowały one do tego stopnia, że wydaje się, że określenie stolarka otworowa przestało oddawać to, czym są obecnie. Mówienie o tym, że podstawowym zadaniem nowoczesnych okien i drzwi jest otwieranie/zamykanie, staje się niemal anachronizmem.

Branża stolarki otworowej rozwija się obecnie w niebywałym tempie, a że jest bardzo konkurencyjna, producenci prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowszych rozwiązań, materiałów i technologii. Co cieszy, na czele tego wyścigu jest wiele przedsiębiorstw z naszego kraju. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że Polska jest światowym liderem eksportu okien PCW. Przemawiają za nimi nie tylko korzystna cena, lecz także doskonała jakość i nowatorskie rozwiązania. To właśnie polscy producenci często wyznaczają światowe trendy w tej branży i co rusz prezentują nowinki techniczne, które są doceniane potem na całym świecie.
Możliwość otwierania i zamykania drzwi lub okien to już tak naprawdę dodatek do całego szeregu nowych funkcjonalności, jakie proponują produkty wprowadzane obecnie na rynek. Stolarka otworowa XXI wieku potrafi zaskoczyć zarówno pod względem nietuzinkowego designu, który wyznacza nowe trendy w architekturze, jak i nowinek technicznych, które sprawiają, że nasze domy i mieszkania stają się dla nas „partnerami”, wspierającymi nas w codziennych obowiązkach. 

Okienne innowacje

Doskonały przykładem innowacyjnego myślenia producentów z branży stolarki są nowe funkcje przypisywane oknom. Dla wszystkich jest już oczywiste, że nowoczesne okna muszą być eleganckie, ciche oraz ciepłe. Nie każdy jednak wie, że potrafią one nawet komunikować się z nami za pośrednictwem specjalnych czujników. Dzięki temu użytkownicy, poprzez dedykowane aplikacje na smartfony, mogą sprawdzić, czy okno jest zamknięte, uchylone, czy otwarte. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki użytkownicy mogą otwierać i zamykać okna z niemal każdego zakątka świata. 
Współczesne okna stoją też na straży naszego bezpieczeństwa. Nie tylko dzięki posiadanym rozwiązaniom technicznym, które w znacznym stopniu utrudniają działanie potencjalnym złodziejom, ale mogą nam przesłać na nasz telefon komórkowy informację o próbie włamania. Podobnie wygląda to zresztą w przypadku drzwi oraz bram. Kurier przyjechał z paczką, a my jesteśmy w pracy? To żaden problem. Za pośrednictwem smartfona możemy otworzyć mu furtkę lub bramę wjazdową, by mógł zostawić przesyłkę w umówionym miejscu. 
 


Nowinki techniczne są wprowadzane w takim tempie, że o niektórych rozwiązaniach trudno mówić w czasie przyszłym, bo co rusz nadchodzą sygnały z rynku, że jakiś producent wdraża je właśnie w życie. Co jeszcze zatem oferują okna XXI wieku? Bez wątpienia jedną z nowych funkcji nowoczesnych okien będzie dystrybucja światła dziennego. Na rynku już są dostępne rozwiązania z płytkami ze szkła organicznego, montowanego w części okna. Jego zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych w taki sposób, że nie rażą użytkowników, a zapewniają doświetlenie dalszych części pomieszczeń światłem dziennym. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości okna będą potrafiły kumulować światło dzienne i za pośrednictwem światłowodów dystrybuować je do wybranych pomieszczeń. Będzie zatem możliwe doprowadzanie światła dziennego nawet do takich przestrzeni, w których nie ma okien. Na rynku pojawiają się też pierwsze rozwiązania, dzięki którym okna mogłyby się stać źródłem dodatkowego światła, i to po zmierzchu! Organiczne diody w formie cienkich, elastycznych i przeziernych folii mogą być naklejane na powierzchnię szyby. Wówczas po zachodzie słońca okno mogłoby pełnić funkcję energooszczędnej lampy doświetlającej pomieszczenia. 
Choć może brzmieć to nieprawdopodobnie, okna mogą stać się w krótkim czasie klimatyzatorami. Współczesna technologia już pozwala na tego typu rozwiązania. Wystarczy zastąpić gaz wypełniający przestrzenie szybowe specjalną mieszanką cieczy, w której składzie byłyby m.in. woda, środek przeciwdziałający zamarzaniu oraz cząstki magnetyczne. Dzięki temu przy silnym nasłonecznieniu mikrocząsteczki zmniejszałyby przepuszczanie promieni słonecznych i powodowałyby obniżenie temperatury wewnątrz budynku. Innym rozwiązaniem wpływającym na zmniejszenie nasłonecznienia w pomieszczeniach są szyby elektrochromowe. Okna mogą pełnić wówczas funkcję zasłon. Na skutek działania promieni słonecznych szyby tego typu samoistnie się przyciemniają. 
 


Na razie mówi się o takich rozwiązaniach w kontekście okien samolotowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić je również do domów i mieszkań. Chodzi o okna, które emitowałyby obraz z kamer. W branży lotniczej mogą one istotnie wpłynąć na koszty podróżowania (samoloty bez okien zużywają mniej paliwa), a w przypadku domów mieszkalnych nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której mieszkańcy woleliby zastąpić nieatrakcyjny widok z okna pięknym krajobrazem. Podobna idea przyświeca innemu pomysłowi. Na rynku pojawiają się już rozwiązania,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Nowoczesnego Budownictwa"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy