Dołącz do czytelników
Brak wyników

Budownictwo mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne

19 lutego 2018

NR 1 (Sierpień 2017)

Ogrzewanie budynków mieszkalnych
przegląd dostępnych systemów

302

Ogrzewanie budynku to jedna z kluczowych kwestii, która musi zostać rozstrzygnięta podczas procesu inwestycyjnego. Każdy, kto w nim uczestniczy, staje przed koniecznością wyboru techniki grzewczej. Aby tego dokonać, należy przyjrzeć się parametrom, które z punktu widzenia użyteczności powinno spełniać ogrzewanie, by mogło zostać uznane za odpowiednie.

Koszty są jednym z najważniejszych aspektów, często przesądzających o wyborze konkretnego rozwiązania. W celu prawidłowego rozpatrzenia kwestii kosztowej związanej z ogrzewaniem należy podsumować wydatki na zakup urządzeń wraz z ich instalacją, koszty serwisowe oraz eksploatacyjne. Warto bowiem pamiętać, że prawie 75% energii w gospodarstwach domowych zużywane jest na potrzeby ogrzewania. Rozwiązanie o najwyższej wypadkowej z powyższych parametrów zawsze będzie gwarancją satysfakcji i zadowolenia, nie tylko inwestora, ale też użytkowników danej przestrzeni użytkowej. W celu dokonania wyboru ogrzewania warto prześledzić cechy poszczególnych rozwiązań dostępnych na rynku.

Metody przekazywania energii cieplnej do pomieszczenia

Technika grzewcza wykorzystuje obecnie trzy metody przekazywania energii cieplnej do pomieszczenia. Są to:

  1. Przewodzenie ciepła, czyli przekazywanie energii poprzez bezładny ruch cząstek i ich zderzenia – nagrzanie fragmentu materiału przewodzącego ciepło na jednym jego końcu spowoduje stopniowe nagrzewanie całości materiału.
  2. Konwekcja, czyli unoszenie ciepła w efekcie przemieszczania masy, cieczy lub gazu (np. grzejniki stalowe bądź płytowe, ogrzewanie powietrzne).
  3. Promieniowanie, czyli przekazywanie energii cieplnej przez promieniowanie elektromagnetyczne emitowane w rezultacie cieplnego ruchu cząsteczek (np. grzejniki płaszczyznowe – podłogowe, sufitowe i ścienne).

Wiele rozwiązań z zakresu ogrzewania wykorzystuje połączenie przynajmniej dwóch metod przekazywania ciepła, na przykład grzejniki stalowe działające na zasadzie konwekcji oraz jednocześnie, w znacznie mniejszym stopniu, na zasadzie promieniowania. Ogrzewanie połogowe natomiast działa na zasadzie promieniowania, ale również konwekcji oraz przewodzenia. Przed wyborem rodzaju ogrzewania warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom, aby dokonać optymalnego dla inwestora oraz użytkowników pomieszczeń wyboru.

Kotły grzewcze

Najbardziej znanym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania są kotły grzewcze. Zasilane gazem, do właściwego działania potrzebują kotłowni oraz instalacji rurowej z grzejnikami. Aktualnie dostępne są przynajmniej trzy rodzaje takich kotłów, czyli kotły tradycyjne z zamkniętą lub otwartą komorą spalania, kotły kondensacyjne wykorzystujące mechanizm odzyskiwania ciepła ze spalin gazowych oraz kotły pulsacyjne, najbardziej zaawansowane technologicznie, w których spalanie zachodzi poprzez kondensację z systemami pulsacyjnymi, analogicznie do silników spalinowych. Dodatkowo, ze względu na sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej, kotły gazowe dzieli się na: jednofunkcyjne, dwufunkcyjne i dwufunkcyjne z zasobnikiem. Ceny powyższych rozwiązań są zróżnicowane i wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo należy pamiętać o kosztach infrastruktury potrzebnej do ich prawidłowego funkcjonowania, które również wpływają na cenę całego systemu grzewczego.

Do zalet tego typu rozwiązań zalicza się stosunkowo nieskomplikowany sposób montażu oraz możliwość wykorzystania zarówno do ogrzewania, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Minusem natomiast pozostaje ryzyko rozszczelnienia instalacji, powodujące potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a także konieczność ponoszenia kosztów paliwa gazowego oraz serwisowania urządzeń.

Innym rozwiązaniem są nowoczesne kotły (zasypowe lub z podajnikiem) na paliwa stałe (np. ekogroszek, czyli wysokokaloryczny węgiel, albo miał węglowy) i biomasę (ziarna zbóż, słoma, pellety, brykiet drewniany, wierzba energetyczna). Często stosowana w kotłach na paliwa stałe technologia podajników oraz palników retortowych spalających węgiel o odpowiedniej granulacji przekłada się na łatwe i bezpieczne użytkowanie. Ponadto urządzenia tego typu, w szczególności kotły na biomasę, są bardziej ekologiczne niż tradycyjne kotły na paliwa stałe. Kotły te są tanie w zakresie zarówno zakupu samego urządzenia, jak i kosztów późniejszej eksploatacji, do ich wad natomiast zaliczyć należy konieczność składowania paliwa oraz serwisowania urządzenia we własnym zakresie (kotły tego typu wymagają częstego czyszczenia).

 

Rys.1. Schemat działania ogrzewania płaszczyznowego na podczerwień

 

Ogrzewanie płaszczyznowe

Sposobem uniknięcia widocznych w pomieszczeniach użytkowych elementów instalacji grzewczej, takich jak rury oraz grzejniki, jest wykorzystanie ogrzewania płaszczyznowego. W rozwiązaniu tym powierzchnia podłogi, sufitu lub ścian staje się swoistym grzejnikiem o dużej powierzchni. Jednym z popularniejszych na rynku sposobem ogrzewania tego typu jest ogrzewanie podłogowe z wykorzystywaniem rur wodnych umieszczonych pod posadzką. Woda w instalacji podgrzewana jest w kotłowni lub za pomocą pompy ciepła, po czym ciepło przekazywane jest bezpośrednio do pomieszczenia.

Wodne ogrzewanie podłogowe podnosi komfort użytkowania pomieszczeń. Powoduje korzystny rozkład temperatur – z wyższą temperaturą na poziomie podłogi i zaraz nad nią oraz niższą od góry pomieszczenia. Minusem podłogówki wodnej jest natomiast wysoki poziom bezwładności...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Nowoczesnego Budownictwa"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy